Nikt nie chce mieć wbitego kleszcza, ale on nie pyta o zdanie i tylko czeka niecierpliwie na swoją ofiarę. Kleszcze mogą przynieść do domu nawet zwierzęta na sierści, czasem wystarczy chwila zabawy w trawie. Odpowiednia ochrona sprawia, że można uchronić się przed pasożytem w skórze. Bardzo ważne jest to, aby po przyjściu ze spaceru po łące lub lesie dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca pod pachami, w pachwinach, za uszami. Kleszcze preferują miejsca, w które łatwo się wbić, miękkie i z dobrym przepływem krwi. Istotne będzie umiejętne wyciągnięcie pasożyta, aby nie pogorszyć swojej sytuacji.
Problematyczne kleszcze
Kleszcze same w sobie nie stanowią dla człowieka zagrożenia. Problem pojawia się w momencie pasożyta, który jest zainfekowany chorobotwórczymi patogenami. Warto od razu zaznaczyć, że nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób. Trzeba być jednak świadomym potencjalnego zagrożenia. Jest wiele chorób odkleszczowych, mogą mieć one podłoże wirusowe, bakteryjne lub pierwotniakowe. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to nie jedyne jednostki chorobowe, które mogą pojawiać się na skutek ukąszenia kleszcza. Lista schorzeń jest długa i znajdują się na niej między innymi gorączka krwotoczna Alkhurma, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna, anaplazmoza, erlichioza, tularemia, teilerioza, riketsjoza. Kleszcze mają niewielkie rozmiary, można je pomylić z różnymi insektami. Są pasożytami ze względu na to, że piją krew swojego żywiciela. Najwięcej kleszczy pojawia się na wiosnę i trzeba na nie uważać aż do zimy. Najlepiej czuje się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Największe siedliska kleszczy znajdują się w lasach, na łąkach, wśród roślinności nieopodal zbiorników wodnych. Chodzenie w wysokiej trawie, między drzewami i krzewami zwiększa ryzyko wrócenia do domu z niechcianym pasażerem na gapę. Kleszcze mogą być także w przydomowym ogrodzie.
W jaki sposób zabezpieczyć się przed kleszczami i uniknąć wywołanych przez nie chorób?
W celu uchronienia się przed groźnymi następstwami ukąszenia kleszcza zaleca się przyjąć szczepionkę na KZM. Znaczenie ma także zakładanie długich spodni i wkładanie ich nogawek do butów oraz koszulki z długimi rękawami i czapki z daszkiem/rybackiej. Nie zawsze udaje się jednak uchronić przed kleszczem. Jeśli wbije się w skórę, to należy go niezwłocznie z niej usunąć. Warto wyposażyć się w specjalne urządzenie do bezpiecznego wyciągania kleszczy. Można je kupić w naszej aptece. Pomocna będzie także pęseta. Trzeba umieścić ją blisko skóry, objąć szczypcami kleszcza, po czym delikatnie ścisnąć i pociągnąć zdecydowanym ruchem w górę.
Ważne jest to, aby nie skręcać kleszcza ani nim szarpać, bo może dojść do jego zgniecenia. Drażniony kleszcz zacznie wydzielać jeszcze więcej szkodliwych substancji wprost do krwiobiegu. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić, czy w ciele nie pozostała część kleszcza. Każdy osobnik ma po 4 pary odnóży. Po pozbyciu się pasożyta ugryzione miejsce należy zdezynfekować. Można użyć do tego środka z alkoholem lub po prostu wody z mydłem. Istotne będzie także zabicie kleszcza. Przez 30 dni należy obserwować miejsce ukąszenia, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Można również zawieźć wyciągniętego kleszcza do laboratorium w celu sprawdzenia, czy był zainfekowany.